}

SadeceON Kullanım Rehberi

Satın Alma Rehberi

Nasıl Satın Alırım?

SadeceOn’da yer alan tüm içerikler, kullanıcılar tarafından oluşturulan yeteneklerdir. İlginizi çeken bir kategoriye girerek veya ana sayfada beğendiğiniz herhangi bir yeteneğin üzerine gelip tıkladığınızda, o yeteneğin ön izleme sayfası açılır. Karşınıza çıkan ekranda, yetenekle ve o yeteneği oluşturan kullanıcıyla ilgili bilgileri görebilirsiniz. Satın alma işlemi için ekranın sağ üst kısmında yer alan "Satın Al" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz aynı yetenek için çoklu sipariş verebilirsiniz, yani 1’den fazla satın alabilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

SadeceOn.com'da 4 farklı ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bir yeteneği; Kredi Kartı, BKM Express, İninal ve Mobil Ödeme yoluyla satın alabilirsiniz.

Satın Alma Sonrası İşlemler Nelerdir?

SadeceOn.com’da yetenek satın aldıktan sonra siparişiniz oluşur ve oluşan sipariş ekranına yönlendirilirsiniz. Eğer satıcı vermiş olduğunuz siparişi hazırlamak için bilgiye ihtiyaç duyuyor ise sipariş ekranında bunu uyarı olarak görürsünüz. Herhangi bir bilgi talep etmemişse, satın aldığınız yeteneğin teslimat süresi sipariş ekranındaki sayaçta geri sayıma başlar. Bu da siparişiniz oluşturulmuş demektir. Sipariş verdiğiniz yetenek ile ilgili işlemleri yine bu ekran üzerinden yaparak, siparişi olumlu veya olumsuz şekilde tamamlayabilirsiniz.

Güvenli Alışveriş Nedir?

SadeceOn.com, “SadeceOn Risk Sistemi” ile çalışır. Sipariş verdikten sonra, ürün bedeli, SadeceOn tarafından yönetilen “Güvenli Hesap”a transfer edilir. Satıcı siparişinizi teslim ettikten sonra siparişin tamamlanması için sizin onayınız gerekir. Siparişi inceledikten sonra olumlu veya olumsuz bir bildirim ile birlikte siparişi onayladığınız anda satış gerçekleşmiş olur ve ödenecek olan ücret otomatik olarak satıcının hesabına aktarılır. Eğer siparişi iptal ederseniz, hiçbir komisyon kesintisi olmadan para iadeniz gerçekleşir. Bu parayı daha sonra yeni bir yetenek satın almak için kullanabilirsiniz.

Satın Aldığım Yetenek Beklediğim Gibi Çıkmadı. Ne Yapmam Gerekiyor?

SadeceOn, öncelikle alıcıların haklarına sahip çıkar. Sipariş verdiğiniz yetenek, satıcının ön izleme ekranında belirttiği bilgilere göre farklılık gösterir. Siparişiniz beklediğiniz gibi çıkmazsa, sipariş ekranı üzerinden düzenleme talebinde bulunabilirsiniz. Düzenleme talebinde bulunduğunuz yeteneği tekrar teslim alamadığınız takdirde ise üst kısımda bulunan Çözüm Merkezi yoluyla iptal talebinde bulunabilirsiniz. Aynı şekilde geciken siparişler için de Çözüm Merkezi'nden ek süre talebi ileterek süreyi uzatabilirsiniz ya da iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Satın Aldığım Yetenek Teslim Edilmedi. Ne Yapmam Gerekiyor?

Satıcılar, oluşturdukları yetenekler için teslimat süresi belirler ve bu teslimat süresi ön izleme ekranında belirtilir. Sipariş ekranında bu süre geri sayım şeklinde gözükmektedir. Eğer süre tamamlanmasına rağmen hala siparişiniz teslim edilmediyse siparişi iptal etme hakkına sahip olursunuz. İptal işlemini gerçekleştirdiğiniz anda paranızı geri alabilirsiniz.

Satış Yapma Rehberi

Nasıl Satış Yaparım?

SadeceOn.com’da yetenek oluşturmak ücretsizdir. Üye olduktan sonra telefon numaranızı ve mail adresinizi onaylayarak, kazançlarınızın aktarılacağı bir ödeme bilgisi kaydetmeniz gerekmektedir. Daha sonra ekranın sol üst kısmında bulunan “Satışa Başla” butonuna tıklayarak ilk yeteneğinizi oluşturabilirsiniz. Yetenek oluşturma ekranındaki zorunlu alanları doldurup, kaydet butonuna tıkladığınız an yeteneğinizi oluşturmuş olursunuz. Daha sonra video yükleme ekranından içeriğinize uygun video yükleyebilirsiniz. Eğer daha önceden oluşturduğunuz bir yetenek varsa, üst kısımda belirtilen “Satışlar” kısmına girerek “Benim Yeteneklerim” linkine tıklamanız yeterlidir. Kaydettiğiniz yetenekler SadeceOn ekibi tarafından yapılan incelemelerden onay alması durumunda 24 saat içerisinde yayınlanacaktır.

Neler Satabilirim?

SadeceOn.com’da bulunan 11 farklı ana kategoriden dilediğinize uygun bir yetenek oluşturabilir ve bunların her birini satabilirsiniz. Aynı zamanda bu ana kategorilerin içerisinde yer alan alt kategorileri seçerek yeteneğinizi tanımlayabilir ve farklılaştırabilirsiniz. 11 farklı ana kategori: Grafik&Tasarım, Video&Animasyon, Online Pazarlama, Yazı&Çeviri, Reklamcılık, İş, Programlama&Teknoloji, Müzik&Ses, Eğlence, Yaşam ve Hediyeler’den oluşmaktadır.

 

Komisyon Ücreti Nedir?

Komisyon oranlarımızı görmek için tıklayınız.

Sipariş Ekranı Nedir? Neler yapılabilir?

Sipariş ekranı, satın alma işleminden siparişin sonlandırılmasına kadar olan süreci takip etmenizi sağlar. Sipariş ekranında geri sayım yapan bir sayaç bulunmaktadır. Yeteneğin teslimat süresine bağlı olarak sayaçta belirtilen süre değişmektedir. Sipariş ekranında alıcı ile satıcı mesajlaşabilir, aynı zamanda yeteneğin detaylarını da görebilirler. Satıcı, siparişi bu ekran üzerinden teslim ettiği gibi, alıcı da siparişi sonlandırma işlemini veya düzenleme talebini bu ekrandan yürütmektedir. Aynı zamanda iptal taleplerini de sipariş ekranının üst tarafında bulunan “Çözüm Merkezi”nden gerçekleştirebilirsiniz.

Siparişi Tamamlamış Olmam Rağmen Alıcı Onaylamadı. Ne Yapmam Gerekiyor?

Siparişinizi teslim ettiniz, fakat alıcıdan hala bir ses çıkmadı. Eğer siparişi teslim etmenize rağmen alıcı herhangi bir işlem yapmazsa, siparişiniz 3 gün sonunda otomatik olarak kapanır ve tamamlanmış sayılır. Tamamlanan sipariş sonunda ise komisyon bedeli kesilerek, kazancınız tanımlı olan hesabınıza aktarılmak üzere ödeme talimatına dönüşür.

Kazandığım Para Ne Zaman Hesabıma Geçer

Kazançlar İyzico ödeme kurumu ile anlaşmamız gereği müşterinin satın alım yaptığı tarih itibariyle 7+1 gün içerisinde tanımlı hesabınıza aktarılacaktır. Satışlar / Kazançlar sayfasında tahmini ödeme tarihlerinizi kontrol ederek, ödemelerinizin aktarılacağı tarihleri görüntüleyebilirsiniz. Manuel eft talimatı yazan kazançlar her hafta cuma günü muhasebe ekiplerimiz tarafından aktarılmaktadır. Eğer Toplu Ödeme seçeneğini seçerseniz, ayın 8'ine kadar tamamlanan siparişlerin kazançlarını o ayın 15'inde toplu olarak da alabilirsiniz.