eticaretmag

Sadeceon.com’un hikayesi nasıl başladı? 

Bu tür mikro servis sağlayıcılar özellikle ABD’de de çok popüler olduğunu fark ettik. Orada Fiverr.com diye bir site var. Bu sistemi Türkiye’de uygulamak istedik. Öncelikli bu işin ilerleyebilmesi için Türk kullanıcılarına cevap verebilir nitelikte olması gerekiyordu. Lokalizasyon çalışması yaptık. Sitenin tasarım ve geliştirme aşaması yaklaşık 6 ay sürdü. Siteyi, Beta sürecinde Mart sonunda açtık. Mikro servisler dünyada çok rağbet gören bir sektör. Türkiye’de de bunun öncüsü olmak, iddialı ama iyi bir yatırım olduğu gözüktü. Bu karar doğrultusunda bu işe girdik.

Ne kadarlık bir yatırım ile başladınız? 

Bu işe 250 bin TL’lik bir sermaye ile işe başladık. Bu sermayenin yüklüce bir miktarını reklam ve pazarlamaya gitti.

Sadeceon e-ticaret sektörüne ne gibi katkı sağlayacak?

E-ticaret sektöründe belirli alanlarda çok büyük bir yığılmalar var. Sektörde mikro servis, son kullanıcıya bu kadar hitap eden, son kullanıcının para kazanmasına yarayan girişimler pek yok. Sektörde genel olarak ekonomiyi canlandıracak bu tür yatırımları görmemiz pek mümkün değil. Bu yüzden biz bir alternatif oluşturmak istiyoruz.

Satılan ilk 3 ürün ve hizmet nedir, günde kaç ürün ve hizmet satılıyor?

İki önce kurulmuş olmamıza rağmen sitemizde 5 bin tane satıcı üyemiz bulunuyor. En çok satan 3 yetenek; online pazarlama, logo ve SEO alanları…  Günde ortalama 100 ürün ve hizmet satışı gerçekleştiriyoruz.

2014′ü ne kadarlık bir ciro ile kapatma hedefiniz var?

Henüz yeni bir girişim olduğumuz için bu rakamı açıklamayı tercih etmiyoruz. Ama kar marjımız  yüzde 30. Bu çok yüksek bir rakam değil.

Sistem nasıl işliyor?

Sistemimizde alıcılar ve satıcılar için çok kolay bir mekanizma var. Alıcılar da satıcılar da sadece bir tuşa basarak hem alım hem de satım sürecini başlatabiliyorlar. Satış ya da alım işlemi Sadeceon’un içindeki bir modül vasıtasıyla ilerliyor. Sistem, yüzde yüz güvenli. Para iki taraf arasındaki anlaşma tam sağlanmadan aktarılmadan güvenli bir hesapta tutuluyor. Alıcı onay vermediği takdirde karşı tarafa herhangi bir ödeme yapmak şu an için söz konusu değil. Aynı şekilde modül üzerinden mesajlaşıp, dosya paylaşımı yapılabiliyor.

Geri